فونت ایران سیاه (تیتر)

ایران سیاه

ایران سیاه در واقع نسخه خیلی بولد و سنگین قلم ایران است. که دارای قدرت نمایشی زیادتر به نسبت دیگر وزن ها است. این سبک از قلم بیشتر در سایزهای خیلی بزرگ مانند تبلیغات شهری، عنوان کتاب و مجله و تیتر اصلی مطبوعات کاربرد دارد اما مطمئناً نمی توان استفاده از آن را به این موارد محدود کرد.

هدف اصلی از طراحی فونت ایران خلق قلمی جدید با طراحی حساب شده  بود تا بتواند جایگزین قلم های نسخ روزنامه ای رایج در ایران باشد. با توجه به این اگر ایران معمولی را جایگزین قلم های متن رایج همچون زر، میترا و نازنین بدانیم و ایران بولد را  رقیبی برای نسخه بولد قلم های نام برده مطمئناً ایران سیاه باید جایگزینی برای فونت پر کاربرد تیتر باشد.

طراحی قلمی که بتواند همتایی مناسب برای فونت تیتر باشد کار بسیار مشکلی است این فونت برجسته ترین نمود نوشتاری تصویری در ایران معاصر است. مساحتی از در و دیوار و کاغذ های ایران زمین که  با این فونت پوشیده شده است قابل مقایسه با هیچ قلم فارسی دیگر نیست.

قلم های متن پر کاربرد بیشتر خوانده می شوند تا اینکه دیده شوند اما قلم های عنوان هم خوانده و هم دیده می شوند.  مردم جزییات گرافیکی این قلم ها را می بینند و مطمئناً تفاوت های فونت جایگزین را به راحتی تشخیص می دهند و در برابر آن مقاومت می کنند.

برای همین قلم ایران سیاه حدوداً ۳ بار اصلاح و دوباره طراحی شد تا به نتیجه قابل قبول برسد. در واقع نسخه حجیم ایران معمولی طبق اصول طراحی حروف درست و قابل قبول بود اما شباهت چندانی  به فونت تیتر نداشت. برای همین ما در طراحی های دوباره قواعد پیشین را شکستیم تا به قلم سیاه مورد پسند ایرانیان یعنی تیتر نزدیک شویم.

برای این که نمودار های مقایسه ای ایران سیاه با تیتر را ببینید به ادامه مطلب بروید و یا هم اکنون این قلم را دانلود کنید:

 

برای خرید این فونت در قالب خانواده فونت ایران به سایت رسمی فونت ایران www.fontiran.com منتقل خواهید شد.

خرید فونت

 

مقایسه با فونت تیتر

 

مقایسه با فونت تیتر

به شکل جدید حرف (ه) وسط در کلمه شهر و ترکیب بهتر حروف در کلمه کرج دقت کنید.

 

مقایسه با فونت تیتر

به شکل جدید ع و ی متصل در ایران سیاه  توجه کنید.

 

مقایسه با فونت تیتر

تفاوت شکل دندانه حروف (ت) و (ن) با (س) باعث خوانایی بهتر در کلماتی مانند (بستنی) می شود.

 

مقایسه با فونت تیتر

 

اسکرین شات ازوب فونت ایران سیاه

iran screen-web-font-mozilla

 

IRAN-Black-اعراب گذاری فونت ایران

 

 

IRAN-Black titr font

۶:۲۷ ق.ظ
 
... ادامه مطلب    
 
دیدگاه های شما
  1.  

    سلام خسته نباشید . بسیار زیبا به نظر من کارایی و زیبایی این فونت نسبت به بقیه فونت های خانواده ایران بیشتر باشه .با آرزوی موفقیت هرچه بیشتر …

    avatar