Category Archives: کارگاه های آموزشی

برگزیده ای از پوسترهای بهاری دانشجویان

به مناسبت فرا رسیدن نوروز ، سال نو و بهار طبیعت شما را به دیدن چند پوستر برگزیده از دانشجویان مسلم ابراهیمی دعوت می کنیم.

۶ پوستر اول مربوط به دانشجویان رشته گرافیک فارغ التحصیل ۱۳۹۳ است که در کارگاه پوستر طراحی شده است و تمرینی است برای خلق پوستر فتوگرافیک با موضوع “طبیعت و بهار خویشتن”

با اجرای این پروژه دانشجو با چالش‌های ایده پردازی ، عکاسی ، مدلینگ ،‌ فتومونتاژ و تصویرسازی روبرو خواهد شد.

پوستر شماره۱: اثر هدی ترابی‌خواه

2-(2)22

(بیشتر…)

۱:۰۵ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

برگزاری ورکشاپ تایپوگرافی روزجهانی گرافیک در بندرعباس

تصاویری که در ادامه می بینید مربوط به برگزاری ورکشاپی در هنرستان آیت الله صدر بندرعباس است. خانم سمیرا مهری مدرس کارگاه خط در گرافیک این هنرستان با بررسی نحوه برگزاری مراسم روزجهانی گرافیک توسط مسلم ابراهیمی در دانشگاه علمی کاربردی لارستان تصمیم گرفتند این ورکشاپ را همراه با ۳۲ نفر از هنرجویان خود برگزار کنند.

قصد دارم به بهانه درج خبر و تصاویر این ورکشاپ راجع به ایده‌ و برنامه هایی که برای ادامه فعالیت‌هایم در زمینه آموزش هنر در ذهن دارم بنویسم.

بنا بر دلایل مختلف عمر دوران تدریس و فعالیت های آموزشی من در دانشگاه تمام شده. طی سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۳ طراحی روش‌های تدریس با کیفیت و خلاق در دانشگاه دغدغه اصلی من بود.

هدف اصلی مطمئناً رضایت دانشجویان و پرورش هنرجویان توانا بود اما انتشار گزارش کارگاه ها در این وبلاگ وجه دیگری از فعالیت آموزشی من بود که اکنون شما نمونه ای از تاثیرگذاری آن را می‌بینید. در این اواخر تماس های متعددی هم از طرف مدرسین دیگر دانشگاه ها دریافت کرده‌ام که معمولا درخواست مشاوره و توضیح درباره نحوه برگزاری ورکشاپ‌ها را دارند.

با توجه به شرایط فعلی‌ام که احتمالا به ترک تدریس در دانشگاه منجر خواهد شد، امیدوارم بتوانم در قالب آموزش مجازی، انتشار کتاب و یا حتی برگزاری آموزش‌های کوتاه مدت در شهرهای مختلف تجربیات این چند سال را  در اختیار دیگر مدرسان قرار دهم. باعث خوشحالی است اگر تاثیر روش‌های تدریس‌ام در آینده بتواند از این طریق ادامه داشته باشد.IMG-20160426-WA0006

در ادامه شما را به دیدن چند عکس دیگر از برگزاری ورکشاپ خانم سمیرا مهری و هنرجویان ایشان در روز جهانی گرافیک دعوت می‌کنم:

(بیشتر…)

۱۰:۴۱ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

گزارش تصویری از کار گروهی ۶۰دانشجوی رشته گرافیک در روز جهانی گرافیک

 هر ساله به مناسبت روز جهانی گرافیک در دانشگاه علمی کاربردی لارستان کارگاه ی توسط مسلم ابراهیمی و دانشجویان اش برگزار می شود که با دیگر کارگاه های مرسوم تفاوت دارد.

محصول نهایی این کارگاه دو پوستر تایپوگرافی فارسی و انگلیسی است که در طراحی آن شصت طراح ایده های خود را به طور مستقل (و در ارتباط با یکدیگر) اجرا کرده اند.

در ادامه گزارشی از چهارمین دوره این کار گروهی را ببینید.

 روز جهانی گرافیک تایپوگرافی دانشگاه آموزش

(بیشتر…)

۱۱:۱۲ ق.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

سومین اجرای گروهی به مناسبت روز جهانی گرافیک

در برنامه کاری امسال من فرصت کافی برای اجرای این کار گروهی وجود ندارد. از طرفی  رغبتی برای اجرای یک اثر تکراری را هم نداریم. با نزدیک شدن هفت اردیبهشت اما آنقدر درخواست ها از طرف دانشجویان زیاد است که به هر صورت مصمم می شویم این کار را با همکاری اعضای انجمن گرافیک یک بار دیگر اجرا کنیم.

سال قبل مشابه این کار گروهی را در مدت زمان ۱۲ ساعت انجام دادیم و حالا می خواستیم در طول ۳ ساعت اجرا کنیم آن هم با تعداد نفرات بیشتر!

این تصمیم غیر منطقی باعث شد که عصر جمعه ششم اردیبهشت ماه برای من ساعت های کلافه کننده ای باشد. برنامه ریزی و کنترل ۴۳ شرکت کننده در کار گروهی که یک اشتباه می تواند همه چیز را خراب کند کار مشکلی است. به هر حال این کار انجام شد و با توجه به همه ی محدودیت هایی که گفتم به نظرم نتیجه راضی کننده است.

این کار گروهی برای دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی لارستان تبدیل به رسم و آیین سالانه شده است تا صرفا یک کار هنری و همانطور که همه میدانیم در ساختار کلی یک آیین نمی توان دست برد و بخشی از جذابیتش وابسطه به تکرار آن است.

روز جهانی گرافیک گرامی باد - دانشجویان هنر گروهی- دانشگاه

(بیشتر…)

۹:۵۴ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

تایپوگرافی پارچه ای (نخستین اجرا به مناسبت سالروز تولد فروغ فرخزاد)

این اجرا به نسبت دیگر اجرا هایی که تا پیش از این داشتیم بزرگتر است.
در این اجرای هنری که ترکیبی از تایپوگرافی ، هنر گروهی و هنر بازیافت است ۶۰ دانشجو مشارکت دارند.
شرکت کنندگان در جریان اجرا حدود هزار و دویست تکه پارچه کهنه را به روش چاپ استنسیل به حروف جابجا شونده تبدیل می کنند.
امروز هشتم دیماه سالروز تولد فروغ فرخزاد است. بنابراین متن نخستین اجرا را از شعر ((ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد)) وی انتخاب می کنیم.

_DSC51740.jpg

(بیشتر…)

۱۲:۳۰ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

سالروز تولد فروغ فرخزاد

هشتم دیماه سالروز تولد فروغ فرخزاد است .
فردا قصد داریم به همین مناسبت اجرای هنری به اتفاق دانشجویان داشته باشیم.
در
حال جستجوی آرشیو اشعار و تصاویر فروغ برای این اجرا بودم که فایل پوسترهای زیر
را یافتم.
سال گذشته برای درس کاربرد خوشنویسی در گرافیک از دانشجویان خواستم که تصویر ساده شده فروغ را با خوشنویسی یکی از اشعارش ترکیب کنند. برای دانشجویان ترم دوم کاردانی که هیچ تجربه ای در طراحی پوستر نداشتند و به تازگی کار با نرم افزار را شروع کرده بودند تمرین سختی بود. اما در نهایت نتیجه برخی از این آثار فراتر از انتظار بود.
foroq-typography-poster-(4).jpg
طراح: سمیه اکبرزاده

(بیشتر…)

۱۲:۰۲ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

ویدئو: لوله های الوان

 

۱۰:۴۷ ق.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

لوله های الوان ( هنربازیافت ، هنر محیطی ، هنر گروهی )

این لوله ی بزرگ اگرچه زمانی  آب را منتقل می کرده اما اکنون زباله ای بزرگ و دست و پا گیر است!  اندازه و وزن این لوله خیلی زیاد است و شاید به همین ، سال هاست که به این شکل در فضای سبز دانشگاه رها شده است.
در ادامه مطلب خواهید دید که چگونه از این زباله برای اجرای هنری استفاده خواهیم کرد. این اجرا ترکیبی است از هنر محیط ، هنر بازیافت و هنر گروهی (سه گرایش از هنرهای نو که از علاقه مندی های شخصی من است.)
loole (1).jpg

(بیشتر…)

۸:۱۸ ق.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

پوسترهای مفهومی ” نسل من “

پوستر هایی که در این مجموعه می بینید. محصول کارگاه پوستر من در ترم پاییز سال ۱۳۹۰ است.
این کارگاه برای دو گروه از دانشجویان کاردانی و کارشناسی گرافیک برگزار و در نهایت همه ی آثار در قالب نمایشگاهی سه روزه به نمایش در آمد.
نمایشگاهی که به گفته بسیاری از دوستان نقطه اوج فعالیت های من در زمینه آموزش گرافیک و هنر مفهومی بوده است.
در پوستر نمایشگاه مانیفست زیر خوانده می شود:
احترام به سنت ها و آیین های پدری از یک سو و پذیرش تحولات سریع و ناگهانی جامعه مدرن، نسل من را دچار تضاد ها و دو گانگی های غریب فرهنگی کرده است.
نسل پیشین اگر چه به لحاظ تاریخی تنها چند دهه با من فاصله دارد اما ارزش ها و عقایدمان آنقدر دور از یکدیگر است که به سختی می توانیم یکدیگر را درک کنیم. مشکلات نسل من اما از آنجا بیشتر می شود که نسل پیشین بدون درک خواست و عقیده ام برایم تصمیم گرفته و مرا وادار به رعایت اصول و موازینی می کند که اعتقاد قلبی ام نیست.
۲۵، ۲۶ و ۲۷ دی ماه آثاری از ۶۰ دانشجوی رشته گرافیک، دانشگاه علمی کاربردی لارستان با این هدف بر دیوارهای نگارخانه سبز لارستان آویخته می شود، که هنر مجالی باشد برای طرح این معضل اجتماعی.

ye-donya-delam-gerefte.jpg
(پوستر نمایشگاه – اثر مسلم ابراهیمی)

(بیشتر…)

۱:۵۵ ق.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

روح همکاری در کارگاه رنگ

همانطور که در پست قبلی دیدید به بهانه شناخت رنگ ها گوشه ای از کارگاه هنر را تغییر ظاهر دادیم. از قضا آن روز رنگارنگ مابین تعطیلان بود و بسیاری از دانشجویان غایب. هفته آینده که غایب ها حاضر شدند و دیوار کارگاه را دیدند راغب شدند که در کاری مشابه شرکت داشته باشند. به این ترتیب گوشه ای دیگر از کارگاه را منظور کرده و روح همکاری را ایجاد کردیم. البته این بار با تعداد نفرات بیشتر ودر اندازه ای بزرگتر.
باقی ماجرا را در ادامه مطلب ببینید…
color22 (2).jpg

(بیشتر…)

۱:۱۸ ق.ظ
 
... ادامه مطلب