Category Archives: مقاله های تخصصی تایپوگرافی و طراحی حروف

مصاحبه وبسایت یوززدیس (کی از چی استفاده میکنه؟) با مسلم ابراهیمی

DSC_097155

 وبسایت UsesThis یوززدیس پر از مصاحبه های خواندنی از نِرد‌هایی (در زمینه هنر و تکنولوژی) هست که هم درباره خودشان گفته‌اند و هم اینکه از چه سخت افزار و نرم افزارهایی در کارشان استفاده می‌کنند.

خود سایت یوززس‌دیس درباره افراد دعوت شده اینگونه می‌نویسد: 

 قبلا برای تعریف افرادی که میهمان یوززدیس بودند از کلمه نرد (nerd) استفاده می‌کردیم، ولی با گذشت زمان و ورود افراد مخلتف این واژه برای تعریف این افراد مناسب نبود. در واقع اینجا میزبان کسانی هستیم که در جامعه‌ی خودشان افراد شناخته شده‌ای هستند و کارهای متفاوتی انجام داده‌اند.

وبسایت یوززس‌دیس در آخرین مصاحبه خود از مسلم ابراهیمی طراح فونت و هنرمند محیطی دعوت کرده است تا به سوال‌های چهارگانه این سایت پاسخ دهد. مصاحبه را از اینجا بخوانید: مسلم ابراهیمی: طراح فونت

۸:۰۹ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

مصاحبه با ماهنامه دیجیتال پان آرت در رابطه با تایپوگرافی محیطی

این مصاحبه را می توانید با دانلود مجله پان آرت شماره ۱۴ از این آدرس: http://panart.ir/fa/?p=1874

و یا در وب سایت پان آرت از این آدرس مطالعه کنید: http://panart.ir/fa/?p=2159

تایپوگرافی محیطی (بیشتر…)

۱۱:۵۹ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

تایپوگرافی فارسی محیطی (مقاله ای از پویا محسنی نیا در رابطه با آثار مسلم ابراهیمی)

زمستان سال پیش آقای  پویان محسنی نیا  با بنده تماس گرفتند وخواستند تا در تالیف مقاله ای در رابطه با تایپوگرافی محیطی با ایشان همکاری کنم. ایشان دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه هنر و دیزاین آلتو Aalto  کشور فنلاند هستند و با تعدادی از دیگر دانشجویان این دانشگاه نشریه تخصصی  تورسو (TORSO) را منتشر کرده اند.

نتیجه همکاری ما مصاحبه ای بود در رابطه با خط در تایپوگرافی  محیطی که  از دل آن مقاله ای با عنوان Environmental Persian typography  تایپوگرافی (فارسی) محیطی استخراج  و در شماره اول این نشریه  منتشر شده است .

در ادامه مطلب می توانید ترجمه فارسی این مصاحبه را بخوانید.

مجله تورسو دانشگاه آلتو فنلاندمجله تورسو دانشگاه التو فنلاند

 

(بیشتر…)

۴:۰۴ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

حروف عربی و فرهنگ طراحی خاورمیانه (هدی اسمیتشون ایتزن ابی فارس)

هدااسمیتشوایتزن ابی فارس ۱۹۶۵ دربیروت به دنیا آمد.اومؤلف کتاب های تایپوگرافی عربی وتایپ های تجربی عرب است. مقالاتی نیزدرباره ارتباطات دوزبانه درخاورمیانه نوشته است. ابی فارس فارغ التحصیل رشته گرافیک ازدانشگاه هنردانشگاه بیل ودانشکده طراحی رودآیلند است,ودرمینه پژوهش وطرا حی تایپوگرافیک دوزبانه تخصص دارد.اوچندسال درحوزه طراحی درایالات متحده ,آمسترادام,فرانسه وبیروت کارکرده وارسال ۱۹۹۴به بعددردانشگاه آمریکایی بیروت ودانشگاه آمریکایی دوبی تدریس کرده است.ابی وبنیانگذاروعضوفعال هیئت مدیره بنیادخط, مرکزتایپوگرافی عربی است.فارس مدت سه سال ریئس گروه ارتباطات تجسمی دانشگاه آمریکایی دوبی بود.

238-290-311

 پنج هزارسال پیش , نخستین خط نوشتاری در بین النهرین به وجود آمد.تقریبا دوهزارسال بعدازآن ,الفبای عربی برمبنای نخستین نظامی که فنیقی هاابداع کرده بودندشکل گرفت.چندی نگذشت که دربسیاری ازتمدن ها,بویژه درشرق,حروف تنها قاصدان شایسته کتب مقدس اشراق الهی شمرده شدند.این امرپیدایش حرفه نخبگان کاتب رادرپی داشت که با استادی ومهارت خود درخوشنویسی می توانستند وجوه گوناگون روح بشر خرد,دانش,هنر و معنویت, رابه لحاظ تجسمی بیان کنند.

(بیشتر…)

۸:۲۵ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

قلم های خوشنویسی و طراحی حروف معاصر فارسی

این مقاله تالیف مسلم ابراهیمی است که پیش از این در کتاب مجموعه مقالات سومین دوره نشان اردیبهشت (۱۳۹۱) توسط  انتشارات آبان چاپ شده است.

چکیده
قلم های خوشنویی  (Caligraphic Fonts )در واقع قلم هایی هستند که بر پایه قابلیت های توسعه یافته فونت های هوشمند، بخصوص اپن تایپ (Opentype) شکل گرفته اند. بطوری که می توانند از بسیاری از قواعد حاکم بر نوشتار شکسته (cursive) پیروی کنند. در این مقاله پژوهشی چگونگی شکل¬گیری و عملکرد قلم های خوشنویسی محور اصلی بحث است. اما در مرتبه ای فراتر از یک جستجوی تاریخی و فنی این مقاله سعی دارد به اثبات این فرضیه بپردازد که طراحی حروف معاصر فارسی با آگاهی از نحوه عملکرد این قلم های پیشرفته قادر است بسیاری از کاستی های موجود را برطرف نماید.
کلمات کلیدی:   قلم – خوشنویسی – طراحی حروف – فارسی – فونت –  اُپن تایپ – گلیف – لگیچر

(بیشتر…)

۸:۰۳ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 

ارتباط شعر و گرافیک (مصاحبه با وبسایت شعرانه)

مدتی پیش خانم سارا رفعت دبیر بخش شعر و گرافیک سایت شعرانه با ایمیل من تماس گرفتند و خواستند تعدادی از آثارم را در سایت شعرانه استفاده کنند و همچنین پرسش هایی را در قالب یک مصاحبه مطرح کردند که می توانید آن را در ادامه این مطلب و یا سایت شعرانه مطالعه کنید:

http://sherane.com/2012-08-16-15-32-39/2436-2013-07-16-14-35-35.html

(بیشتر…)

۱۱:۱۳ ب.ظ
 
... ادامه مطلب