بخش مراقبت‌های قلبی CCU (تجربه عمل قلب باز ۶)

پس از جراحی قلب، علاوه بر ۲ روز که در بخش مراقبت‌های ویژه ICU بودم ۵ روز دیگر را در بخش مراقبت قلبی CCU بستری بودم.

در بخش مراقبت‌های قلبی نیز مانند ICU همه چیز تحت کنترل است. شما در این بخش پرستار مخصوص خودتان را ندارید اما تیم پرستاری همیشه حضور دارد و وضعیت قلبی شما نیز توسط دستگاه کنترل می‌شود.

تجربه عمل قلب باز بخش ccu

پس از گذشت چند روز از عمل جراحی شما بطور کامل ریکاوری شدید و الان زمان این هست که با انجام مراقبت‌ها روز به روز بهتر بشید.

از این به بعد می‌تونید مثل قبل غذا بخورید. غذا‌های بیمارستان اونطوری که معمولا میگن بی‌مزه و همش سوپ و سبزیجات نبود. انواع غذاهای معمول و میان وعده‌های مختلف بود و معمولا شما می‌تونستید از بین ۲نوع غذا یکی را که دوست دارید انتخاب کنید.

برنامه‌های روزانه بصورت منظم انجام می‌شد. مثل تعویض روزانه لباس، خوردن داروها، ضدعفونی کردن پانسمان زخم‌ها، فشارخون و دمای بدن، فیزیوتراپی و تمرین سرفه و … همچنین بطور روزانه روزانه دکتر متخصص قلب و یا جراح‌ خودتون از بخش بازدید می‌کنه و پرستاران وضعیت شما را گزارش می‌کنند.

در روزهای پس از عمل که در بیمارستان بستری هستید همه امور و مراقبت‌ها به عهده پرستاران و پرسنل بیمارستان هست تنها کارهایی که در این چند روز لازمه خودتون انجام بدید یکی تمرین تنفس عمیق هست و کمی راه رفتن روزانه.

تجربه عمل قلب باز بخش ccu

در اغلب ساعاتی که در بخش مراقبت قلبی بستری هستید دستگاه ضربان و سرم به شما وصل هست اما در ساعاتی که سرم‌ها تمام شده می‌تونید از تخت پایین بیایید و مقداری راه برید. این تحرک مختصر روزانه هم به بهبودی شما کمک می‌کنه.

یکی دیگه از لوله‌های آزار دهنده که همچنان بهتون متصل هست کیسه ادرار هست. اگر فکر می‌کنید برای رفتن به توالت مشکلی ندارید بخواهید تا این لوله را از شما جدا کنند.

کم کم می‌تونید کارهای شخصی روزانه مثل شستن دست و صورت و مسواک کردن را خودتون انجام بدید. من از روز دومی که در بخش مراقبت‌های قلبی بودم خواستم که موبایلم را برام بیارن و همین باعث شد زمان خیلی زودتر و راحت تر برام بگذره. زنگ موبایل را خاموش کرده بودم و از تلفن استفاده‌ای نمی‌کردم اما اینکه به اینترنت وصل بودم عالی بود. اینترنت گردی و مطالعه می‌کردم، موزیک گوش می‌کردم و حتی آنلاین فیلم سینمایی می‌دیدم. همین باعث می‌شد زمان زودتر بگذره.

 

تجربه عمل قلب باز

آخرین لوله‌ای که تا روز آخر به بدنم وصل بود این لوله‌ای هست که وارد شریان گردن شده بود و روزانه همه سرم‌ها و دارو‌ها را از طریق این لوله تزریق می‌کردند. دردی نداشت اما وضعیتش مقداری آزار دهنده بود. (برای اینکه ثابت بمونه به پوست گردن بخیه شده بود.) به هر صورت روز آخر این لوله را هم از رگ خارج کردند و  بعد از انجام اکو قلب توسط دکتر متخصص بیمارستان، راهی خونه شدم.

 

دوست دارم در آخر یه مقدار هم راجع به پرستارها بنویسم.

بعد از عمل قلب و در روزهایی که بستری هستید پرستارها مهمترین نقش را در بهبودی شما بازی می‌کنند. شغل‌هایی که با آدم‌ها سروکار دارن همیشه شغل‌های پرماجرا و پر از زندگی هستند. معلمی، راننده تاکسی، فروشندگی و … اما از بین همه اینا پرستاری بیشتر از همه به روح و روان آدم نفوذ می‌کنه. اینکه در شرایط سخت بیماری یکی مراقب شما باشه آدم را یاد رابطه مادر و فرزندی میندازه.

اما خب به هر حال پرستاری هم یک شغل هست و درجه دلسوزی و وجدان کاری هم در بین پرستارها مختلف هست. فقط چیزی که ازش مطمئنم اینه که پرستار باوجدان بودن یکی از سخت ترین کارهای دنیاست. در بخش مراقبت‌های ویژه یک شب در کنار تخت من یک خانم پرستار ۸ساعت بی‌وقفه به کودک چندماهه‌ای رسیدگی می‌کرد که عمل قلب باز کرده بود و داشت برای زنده موندن تلاش می‌کرد. دوتا تخت اون طرف‌تر اما یک خانم پرستار دیگه نتیجه مسابقه فوتبال  پرسپولیس/ سپاهان براش مهمتر از ریکاوری مادربزرگ پیری بود که تازه از اتاق عمل اومده بود! ظاهرا صدای خِرخِر بیماری که تلاش میکرد به هوش بیاد مزاحم صدای گزارش فوتبالی بود و این حسابی شاکیش کرده بود!

در نهایت چیزی که خیلی ناراحت کننده بود این بود که شرایط کاری و مزایای شغل پرستاری به نسبت حجم و سختی کار اصلا برای پرستارها راضی کننده نبود و اگر پرستاری با علاقه و دقت کارش را انجام می‌داد. فقط و فقط به دلیل وجدان کاری و دلسوزی بود که نسبت به بیمار داشت.


۰ تجربه عمل جراحی قلب باز (تشخیص مشکل دریچه قلب ۱)

۰ اکو مری یا اکوکاردیوگرافی از راه مری (تجربه عمل قلب باز ۲) 

۰ اضطراب پیش از عمل قلب (تجربه عمل قلب باز ۳)

۰ عمل قلب بصورت کم تهاجمی (تجربه عمل قلب ۴)

۰ روز‌ بعد از عمل در بخش ICU (تجربه عمل قلب باز ۵)

۰ بخش مراقبت‌های قلبی CCU (تجربه عمل قلب باز ۶) 


بخش مراقبت‌های قلبی CCU – عمل قلب باز – جراحی قلب باز – بهبودی پس از عمل قلب باز – اضطراب پیش از عمل قلب – استرس قبل از جراحی – خطرات عمل قلب باز – آیا عمل قلب باز خطرناک است – احتمال مرگ در عمل قلب باز! – تجربه بیمار عمل قلب – درمان افتادگی دریچه قلب – مشکل دریچه قلب – ترمیم دریچه میترال – ترمیم دریچه قلب – تعویض دریچه قلب – جراحی کم تهاجمی قلب – جراحی مینیمال قلب باز – مراقبت‌های پس از عمل قلب

۱۲:۴۰ ب.ظ
 
... ادامه مطلب    
 
دیدگاه های شما
 1.  

  مطالب فوق العاده عالی و مفید و نگارش بسیار روان و جذاب بود. کار بسیار ارزشمندی انجام دادید. امیدوارم همیشه تندرست و سلامت باشید.

  avatar
   
     
 2.  

  فوق العاده سرراست و بی‌حاشیه بود، آقای ابراهیمی.
  نگارش این تجربه بسیار ارزشمند بود حداقل باعث شد من کمتر از عمل و اینها بترسم.
  براتون آرزوی سلامتی میکنم.

  avatar
   
     
 3.  

  سلام رفیق قدیمی سالهاست که خبری ازتو ندارم خیلی وقتها یهویی توی این وانفسای زندکی میای توی افکارم و مزاحم میشی و دوباره میری سراغ زندکی خودت دوتا شماره هم ازت داشتم که الان ندارم، شمارمو داری یه پیام برام بده ببینم کجایی

  avatar
   
     
 4.  

  انشالله همیشه سلامت باشید واقعا مطالبتون عالی و مفید بود

  avatar
   
     
 5.  

  ممنون که تجربیاتتونو در اختیارمون گذاشتین.

  avatar
   
     
 6.  

  من رو یاد دوران عمل جراحی باز قلب خودم انداختین .واقعا همه اون لحظات برام زنده شد.اون چند روز در ای سی یو از بدترین روزای عمر من بود .مخصوصا شب ها که خوابم نمیبرد .بدن در پوزیشن ثابت و واقعا زجر آور.
  منم تا فراموشم نشده دوست دارم اون روزهام رو بنویسم تا همیشه یادم بمونه

  avatar
   
     
 7.  

  سلام اقای ابراهیمی انشاله همیشه شاد و سلامت باشید فقط ممنون میشم لطفا بگید هزینه عمل چقدر شد؟؟؟؟

  avatar
   
     
 8.  

  ممنون بابت مطالب خوبتون، خیلی استفاده کردم
  با ارزوی سلامتی

  avatar
   
     
 9.  

  ممنون از توضیحات خوب و عالی که بسیار مفید بود. خدا خیرتون بده ان شاءالله

  avatar